turystika-i-wina

BENSHEIM …

  Miasto pomiędzy tradycją a nowoczesnością

   Bensheim …

 Warte jest więcej niż jednej wizyty!

 

Bensheim położone jest w środkowej części Niemiec, w kraju zwią…zkowym Hesja. Region ten znany jest z uprawy wina. Bensheim an der Bergstrasse to miasto, w którym tradycja łączy się z nowoczesnością.
Bensheim to miasto dla Ciebie. Stara część Bensheim otoczona jest soczysta zielenia, budowlami z murem pruskim oraz dziedzińcami szlacheckimi; wszystko to do dzisiaj przywołuje historyczny charakter miasta. Na wybrukowanym rynku, przy fontannie Św. Jerzego, miejscowe handlarki oferują codziennie świeże owoce i warzywa. Wiele ulicznych kawiarenek oraz rzeka Lauter, która przepływa przez wyłączone z ruchu drogowego centrum, zapraszają turystów do odpoczynku, a urocze mostki zachęcają do zrobienia zdjęcia lub chociażby do chwili refleksji w ciszy i spokoju. W przeciwieństwie do uroku z dawnych czasów nowoczesne Bensheim zachęca do zakupów w licznych sklepach, jest również miejscem atrakcji sportowych i spotkań towarzyskich w lokalach z wyśmienitą kuchnią. Nie bez powodu miasto uważane jest za jedno z atrakcyjniejszych w okolicy.

 
 

Wspaniały klimat
Wiosna przychodzi na Bergstrasse stosunkowo wcześnie i pozdrawia kwitnącymi drzewami migdałowymi, ozdobnymi wiśniami, forsycjami i magnoliami. Słońce świeci tutaj średnio przez 1600 godzin w roku stwarzając klimat prawie śródziemnomorski, co sprawia, że migdały, brzoskwinie, morele i słynne w okolicy wino świetnie rosną i prawidłowo dojrzewają.

Krajobraz

Charakterystyczną cechą regionu są winnice zajmujące znaczna część tutejszych pagórków. Krzewy winorośli nadają im kolor soczystej zieleni, a w połączeniu z sadami owocowymi, bujnymi łąkami i rozległymi polami tworzą obraz natury w pełnej harmonii.

Imprezy i święta
Końcem kwietnia zaczyna się Bergsträßer Weinfrühling – Wiosenne Święto Wina z targami wina Weintreff (podczas imprezy można spróbować ponad 100 rodzajów wina i szampana). Kolejna atrakcja jest Weinlagenwanderung (Spacer przez winnicę) organizowany 1 maja przez młodych plantatorów wina. Szczególna atrakcja w czerwcu jest Bürgerfest – duża impreza miejska z udziałem specjałów z miast partnerskich (Beaune, Amersham, Mohacs, Riva del Garda, Kłodzko, Hostinne). W czerwcu dzielnica Auerbach urządza Święto Rzemieslników – Bachgassenfest. Natomiast Bergsträßer Winzerfest zaczyna się w pierwszy weekend września i trwa 9 dni. Pozostałe weekendy roku Bensheim przyciąga gości na targi staroci, popisy muzykantów, kuglarzy oraz na występy licznych artystów.
 

Warto zobaczyć
W dzielnicy Bensheim Auerbach znajdują się 2 największe atrakcje w okolicy:

·ruiny zamku Auerbach zniszczone w 1674 roku, z którego rozciąga się imponujący widok na Bergstrasse

 

        

Bensheim und seine Stadtteile

 


© Armin Kübelbeck

 

Spacer Po Miescie i jego historii

Naszą wycieczkę rozpoczynamy na Placu Targowym ("Marktplatz")

 

(1) Der Marktbrunnen (1895r.) (Fontanna Targowa)

Na fontannie znajduje sie figura sw. Jerzego („St. Georg"), zabójcy smoka, religijnego i śwteckiego patrona Bensheim; figury usytułowane poniżej syrnbolizują cztery pory roku.

 

Das Franziskanerkloster, Klostergasse(Klasztor Franciszkanski)

W latach 1653-1662 Kapucyni wybudowali tu klasztor. W latach 1821-1911 rrueściło

się w nim seminarium nauczycielskie Wielkiego Księstwa. W roku 1919 Kapucyni

powrócili do Bensheim. 26 marca 1945 roku klasztor zostal zbombardowany, ale

wkrotce po wojnie odbudowany. W roku 1982 Kapucyni opuścili Bensheim. Obecnie

klasztor zarnieszkują Franciszkanie. Krucyfiks znajdujący się nad głównym ołtarzem (z XVII wieku) wykonany zostar w oparciu o starsze wzory.

 

Marktplatz 16-18 (1681-82r.) (Plac Targowy)

Te trzy budynki z rzeżbionyrni narożnikarni zbudowane zostały jako kompleks architektoniczny. Inwestorami byli Cornelius Straub, Hans Schellhorn oraz Friedrich Bock.

Marktplatz 2 (XVII wiek) (Plac Targowy 2)

Mur pruski tego pochodzacego jeszcze sprzed wojny trzydziestoletniej budynku

zostar odkryty około 1900 roku; parter budynku znacznie odnowiono, a od strony

wschodniej dostawiono przybudowkę identycznej wysokości.

 

Ehemalige Fleischschranne, Hauptstraße 48 (okolo 1500 r.)

(dawne stragany rniesne)

W XVI wieku rzeźnicy mogli sprzedawać swoje wyroby wyłącznie na odkrytych straganach usytułowanych na parterach budynków, Kamienna figura usytułowana na konsoli przedstawia św. Jözefa (1757 r.). Zatynkowany mur pruski budynku został według planu Heinricha Metzendorfa w roku 1923 odkryty, a parter w dużyrn stopniu odnowiony.

 

 

 

 

Ehemaliges Gasthaus "Zur Armbrust", Marktplatz 22 (1615 r.)

(dawna gospoda "Pod Kusza")

Właścicielem gospody był radca miejski Wilhelm Kurtz, ojciec Wilhelma Curtiusa (1599-1678), który służył królowi Anglii i został uhonorowany tytułem szlacheckim.

Ta okazala budowla ze strukturą muru pruskiego posiadała 22 łoża z baldachimem. W czasie targów frankfurckich przestronne stajnie przy gospodzie miescity nawet 30 furmanek.

 

 

 

 

 

Museum der Stadt Bensheim, Marktplatz 13 (1589 r.)

(Muzeum Miasta Bensheim)

Połnocna strona tej naroinej budowli ma strukture Iitą, strona potudniowa ozdobioną jest murern pruskim; na uwagę zasługują drzwi wejściowe w stylu empire. W muzeum wystawione są eksponaty z dziedziny rzemiosła, wytwórczości, rolnictwa, uprawy winorośli i gospodarstwa domowego od czasów prehistorycznych do wspókzesnych.

Ponadtoć można obszerne zbiory grafiki, malarstwa, wycinanek, małych statuetek, minerafów, porcelany, cyny, monet oraz mebli.

 

Ehemaliges Benefiziatenhaus, Marktplatz 8 (XVII wiek)

Budynek ten należał do Beneficjum Ducha Świtęgo ("Heilig-Geist-Pfründe''). W

XVIII i XIX wieku zamieszkiwali w nim beneficjaci tzn. duchowni nauczyciele szkoły

łacinskiej.

 

 

 

(2)Die katholische Stadtpfarrkirche St. Georg (katolicki kosciol parafialny Sw. Jerzego)

Po zburzeniu starego kościoła gotyckiego, w roku 1826 wybudowany został - według projektu Georga Mollera - nowy kościół, który spłonąl następnie w marcu 1945r. Stara wieża kościelna, która wkomponowana została przez Mollera w

nowy kościół, była mocno uszkodzona i pozbawiona kopuły. Przy odbudowie

wykorzystano ponownie stare mury i kolumny. W fasadę wbudowano karnień z reliefem przedstawiacym Iwa (XIII wiek), powyżej prawych drzwi fasadowych - karnień z wizerunkiem jagnięcia z choraqiewką (XIV-XV wiek). Obydwa kamienie odnalezione zostały w trakcie odbudowy kościoła.

Ze starego kościoła pochodzi płyta nagrobna księdza Gualteri (Walter). Barokowa drewniana statuetka św. Jana Nepomucena przedstawia swietego w szatach kanonicznych. Z kościoła zaprojektowanego przez Mollera zachowała się kropielnica (pracownia J.B. Scholl, Darmstadt) oraz obydwa obrazy nad ołtarzami bocznymi (z prawej: Madonna z Dzieciatkiem dziela Johanna von Schraudolpf; z lewej: Swiety Jerzy dziela Phillipa Veita). Pokaźny skarbiec kościóła sw. Jerzego zwiedzać rnożna po uprzednim zgłoszeniu zainteresowania.

 

 

(3)Der Rote Turm (ok.1300 r.) (Czerwona Wieża)

W ubiegłych stuleciach Czerwoną Wieiżę nazywano także "wieźą obvwatelską". Tekst zamieszczony na odrestaurowanej kamiennej tablicy przywołuje wydarzenia roku 1504 (patrz: da ne historyczne). Północne konsole znajdujące się poniżej krenelaźu przyozdobione są dwiema rzeźbami ludzkich głów pochodzącymi z XIII wieku, z tego samego okresu pochodzi prawdopodobnie także rzeźba zwierzecego łba.

 

(5)Die Bensheimer Synagoge (1982 r.) (Synagoga miejska)

Na ukos w kierunku ulicy Nibelungenstraße znajdowata się zniszczona 10 listopada

1938 roku synagoga. Tablica pamiątkowa upamiętnia ofiary reżimu nazistowskiego.

 

 

 

(6) Das Institut der Maria-Ward-Schwestern "Beatae Mariae Virginis",

Obergasse 38 (Instytut Siostr Maria-Ward)

Dawny dwór Oberhof nazywany był od nazwiska swoich dawnych właścicieli takżie

Dworem Geminger. Liczne przebudowy zmieniły w znacznym stopniu ten dawny

dwór książęcy. Godna uwagi jest umieszczona nad wrotami wieży liczba oznaczająca rok 1559 oraz statuetka Matki Boskiej znajdująca sie pod neogotyckim baldachimem (drewno, XVIII wiek). Instytut prowadzi obecnie gimnazjum żeńskie oraz przedszkole.

 

(7) Walderdorffer Hof, Obergasse 18 (okolo 1470 r.)

(Dwór Walderdorffer)

Mimo że rodzina Walderdorff nie wybudowala dworu i była w jego posiadaniu tylko

przez 50 lat (w XVI i XVII wieku), posiadłość ta nazywana jest jeszcze dziś nazwiskiem tego rodu. Budowla ze średniowieczna strukturą muru pruskiego posiadała od strony dziedzinca otwarty krużganek. Od strony północnej dwór otoczony jest murem miejskim.

 

(8) Reste der Stadtmauer

Również na tyłach domu przy ulicy Obergasse 6 zobaczyć moźna jeszcze fragment muru miejskiego, w który wbudowana jestkamienna kula armatnia.

 

 

(10) Dalberger Hof mit Parktheater (1968 r.) und Bürgerhaus (1976 r.)

(Dwór Dalberger z Teatrem Parkowym oraz Ratusz)

Najstarszą częśią dworu jest wieża, przy której zbiegają się pólnocna i zachodnia

część muru miejskiego. Na piętrze budynku po jego południowej stronie znajdował

się pierwotnie krużganek. Poniewaź dawna część budowli nie nadawara się do

remontu, skrzydło wschodnie wraz z przejściern wzniesione zostało na nowo. Od

roku 1852 aż do uroczystego otwarcia Kościoła sw. Michała ("Michaelskirche")

odbywały się tutaj naboźeristwa ewangelickie.

 

(11) Hohenecker Hof, Am Bürgerhaus 8 (XVIII wiek) (Dwor Hohenecker)

Figura Nepomucena nad wrotami dworu pochodzi najprawdopodobniej także z XVIII

wieku; ogrodzenie dworu oraz jego zachodnia fasada powstały natorniast w wieku

XIX, kiedy dwór znajdował się juź w rękach publicznych.

 

Schlinkenkeller, Schlinkengasse7 (1575r.)

Nad wejściem tego duźyrn nakładem odnowionego budynku z murem pruskim

znajdował się dawniej napis "Bóg czuwa nad tym domem, co nowym wilkiem się

nazywa".

 

 

(13) Wambolter Hof, Wambolterhofstraße 8 (1732/33 r.) (Dwor Wambolter)

Budowę tego dworu zlecił w roku 1683 r. urodzony w Bensheim Franz Phillipp

Caspar Wamboldt von Umstadt. Baron ten był zarzadcą twierdzy w Mainz; zmarł w

roku 1748 i pochowany został w rodzinnej krypcie kościoła św. Jerzego ("St.-Georg-

Kirche"), którego był dobroczyncą; w tym samym miejscu spoczywa także jego źona,

Maria Karolina.

Nad drzwiami znajduje się herb przymierza Wambolt/Kesselstadt (1743 r.). Jedno ze

skrzydeł tego naroźnego budynku ma strukturę Iitą, skrzydło południowe ozdobione

jest w górnej części murem pruskim. W czasie prac renowacyjnych odkrytoę o

głębokości 10 metröw, której nazlemną część odrestaurowano .

 

(14) Der Rinnentorturm an der Südseite des Winkelbaches

(Wieża po południowej stronie rzeczki Winkelbach)

Rinnentor, brama przy dolnej częsci koryta rzeki, była częścią fortyfikacji miejskiej; w roku 1885 została ona - z wyjątkiem wieży - jako "przeszkoda w ruchu" wyburzona.

 

 

 

 

(15) Die Hospitalkirche St. losef (Kosciol sw. Jozefa)

Kosciół ten pochodzi najprawdopodobniej z XV wieku; w wyniku przebudowy w roku 1872 został on znacznie zmieniony. Nad zachodnią scianą szczytową znajduje się

ośmiokątna wieżyczka zakończona szpiczastym dachem (XX wiek). We wnękę na zachodniej ścianie budynku wbudowana jest płyta nagrobna księdza Henryka

(Henricus) zmarłego w 1342 roku. Warty uwagi jest także obraz przedstawiający nieszpory (XVII wiek).

 

Das alte Hospitalgebäude (dawny budynek szpitalny)

Ten usytuowany na zachód od kościoła budynek wzniesiony został około 1812 roku,

a ło roku 1870 nadbudowany. Szpital w Bensheim jest bardzo starą budowlą,

której istnienie po raz pierwszy udokumentowane zostało w roku 1370.

 

(17) Auf der Hauptstraße

Hauptstraße 79 (1597 r.)

Okazały budynek z murem pruskim należy obecnie do szpitala. Kiedyś mieściła się w

nim gospoda, następnie piwnice winne księstwat-toguncj'. W 1862 roku budvnes

nabył żydowski kupiec i włascicieł rnłynu Heinrich Benheim II.

Zweigstelle der Sparkasse Bensheim, Hauptstraße 65

(1670r.) (Filia banku Sparkasse w Bensheim)

Budynek ten wzniesiony został w miejsce dwóch starszych budynków na zlecenie

jednego z zamieszkałych w Bensheim Żydów. Żydzi posiadali wowczas niewiele

praw; nie mogli zostać obywatelami i tym samym nie mogli też nabywać drewna

budowlanego z lasów miejskich. Dlatego też do kostrukcji muru pruskiego tej

budowli użyte zostało drewno ze zburzonych budynków pochodzące z róznych

okresów, Godne uwagi są rzeźbione narożniki znajdujące się po północnej stronie

budynku.

 

(18) Der Lammertsbrunnen in der Hauptstraße (Fontanna Lammertsbrunnen,

nazywana też Fontanne Winną (Weinbrunnen) przy ulicy Hauptstraße)

Ufundowana przez Wilhelma Eulera i zaprojektowana przez H. Metzendorfa fontanna

została już w 1928 roku jako utrudnienie w ruchu usurrięta. Dzięki szczodrej

darowiźnle została ona w roku 1989 według dawnego wzoru odtworzona.

 

 

 

(19) Die Mittelbrücke über den Winkelbach

(Most nad rzeczka Winkelbach)

Po obu stronach rzeczki znajdowaly się mury miejskie. Zarówno stare miasto, jak i przedmieścia otoczone były własnymi murami obronnymi. Most "Mittelbrücke" - wyposażony w bramy i wieże obronne łączył obydwie części miasta.

 

 

 

W czasie silnej burzy 29 wrzesnia 1732 r. (w Dzień św. Michała) most ten został na tyle powaznie uszkodzony, że wymagał odbudowy. Małżeństwo Ernsperger ufundowalo wówczas obydwie figury świętych: św. Jana Nepomucena (Johannes vonNepomuk) oraz Franciszka Ksaweriusza (Franziskus Xaverius). Odlewy tych ' stworzonych od nowa lub odrestaurowanych figur stenowią obecnie ozdobę mostu.

 

 

   

Beschreibungstext

 

Beschreibungstext

 

 

 

 

(20) Der Bürgerwehrbrunnen auf dem Bürgerwehrplatz (Fontanna przy Bürgerwehrplatz)

Kolumna tej fontanny pochodzi z dawnej fontanny Marktbrunnen. Szczególną ozdobą fontanny była umieszczona na jej szczycie szklana kula, która w trakcie trzęsienia ziemi w 1871 r. upadła i uległa zniszczeniu.

drzwi w stylu rokoko.

 

 

ehemalige Domkapitelfaktorei, Hauptstraße 39

(1732 r.) (dawne biuro skarbowe katedry w Moguncji (Mainz))

Ta Iita budowla mieściła od 1732 roku biuro skarbowe biskupstwa w Moguncji

(Mainz), nastepnie do 1869 roku - urząd okręgowy Ksiestwa i wreszcie do 1882 r. -

gimnazjum. Z tego okresu pochodzi figura św. Alojzego znajdująca się we wnęce

powyżej drzwi wejsciowych. W roku 1874 dobudowano do wcześniej dwupiętrowego

budynku trzecią kondygnację. W pózniejszym okresie w budynku tym mieściły się

różne szkoły, muzeum oraz policja. Na uwagę zaslugują rzeźbione skrzydła drzwi

wejściowvch.

 

 

Bäckerei Jost, Hauptstraße 37 (poczatek XVI wieku) (Piekarnia Jost)

Mur pruski tej budowli zawiera - obok późnosrednlowiecznych konstrukcji - także

ozdobne elementy drewniane z okresu pośredniowiecznego. Warte uwagi są piękne

 

Hauptstraße 50 (koniecXVI wieku)

Budowla ta wyróżnia się dwiema zbiegającymi się ścianami szczytowymi i tym

samym załamaną osią podłużną; drugą scianę szczvtową budynku można oglądać od ulicy Erbacher Straße.

 

(21) Brunnen mit der Figur von Fraa vun Bensem von T. Zobel (1934 r.)

(fontanna z figurą Fraa vun Bensem" wykonana przez T. Zobela)

Jak podaje pewna legenda – w roku 1644 jedna z mieszkanek Bensheim ("die Fraa vun Bensem'') wprowadziła Bawarczyków do miasta kanalem podziernnym . Postać ta stała się symbolem miasta. Jesli ktoś dociera do celu nie całkiem legalną drogą, w Bensheirn mówi si'oę nim: „Zakrada się o tyłu jak die Fraa vun Bensem

 

 

 

 

 

A Dochodzimy do Ulicy Hauptstraße, która na połnocy przechodzi w Ritterplatz i Darmstädter Straße

 

Rodensteiner Hof, Darmstädter Straße 5 (XVII i XIX wiek)

(Dwór Rodensteiner)

Dwór nabyła w roku 1732 rodzina Überbruck von Rodenstein, następnie

przebudowała go we fragmentach i wreszcie na nowo zaaranźowala. W latach 70-

tych XIX wieku przebudowano jego południowe i wschodnie skrzydło oraz wzniesiono

wieze jako połączenie obu skrzydeł. Znajdujący sie nad bramą wjazdową kamień

uparniętnia rok 1739.

W naroźnej wnęce znajduje się barokowa figura Madonny. Przy południowowschodnim rogu dawnego Ogrodu Rodensteiner (dzis Park Miejski - "Stadtpark") zbudowano okolo 1830 r. - najprawdopodobniej według planów Ignaca Opfermanna - altanke ogrodowa w stylu Biedermeier. Po śmlerci ostatniego z Rodensteinerow (w 1904 r.) posładtość nabyło miasto Bensheim; w latach 1945-1984 mieścił się w niej ratusz miejski.

 

Die Evangelische Kirche, Darmstädter Straße (1863 r.)

(kościól ewangelicki)

Kościól ewangelickiej parafii sw. Michała (Michaelsgemeinede) został uroczyście

otwarty w dniu 10 Iistopada 1863 roku.

 

 

 

 

 

B. Natym kończymy nasz spacer po starym mieście

Bensheim. Kolejną atrakcją turystyczną jest stary cmentsrz,

do którego dotrzeć możne ulicami Heidelbergerstraße /ul

Friedhofsstraße.

 

Die Friedhofskirche St. Crescens, Friedhofstraße (1618 r.)

(kościól cmantarny)

Kościół ten zbudowany został jako swiątynia zreformowanej wówczas wspołnoty

kościelnej. Wieża oraz chór pochodzą z ostatniego ćwierćwiecza XIX wieku. Zarówno przed kościołem, jak i w kościele znajdują się interesujące kamienie nagrobne, m.in. także płyta nagrobna Wendela Funka, który został pochowany w 1554 roku jako pierwszy na tym cmentarzu

 

 

 

Z Historii miasta Bensheim

765 pierwsza udokumentowana wzmianka o Bensheim w Kartularzu z Lorsch – Udo, syn Lando, podarowuje klasztorowi w ofierze za swoje zbawienie winnce w Bensheim w regionie Oberrheingau

772 pierwsza wzminka okościele w Bensheim – kapłanAltram i jego brat Autbert podarowują klasztorowi kosciół pod wezwaniem święto Michala

773 Opat Lorsch zostaje władca regionu – wraz z darowizną Heppenheim (do którego należa takźe Bensheim) uzyskuje on prawo admistrowania regionem

817 Klasztorowi w Lorsch podrowany zostaje drugi kościoł w Bensheim

956 nadanie praw handlowych – na prośbę swojej żony Adelajdy Cesarz Otto I. Nadaje Opatowi (Gerbod von Lorsch) prawa handlowe w Bensheim – najstarszy dokument z Lorsch na temat praw handlowych

1066 Opactwo Lorsch posostaje podlegle bezpośrednio królowi – opat Udalrich, który w roku 1065 polecil zbudowac zamek obronny Starkenburg celem obrony klasztoru, broni się sskutecznie przeciwko dążeniom hegemonialnym arcibiskupa Bremen Alberta

1232 Fryderik II przekasuje klasztor Lorsch arcybiskupowi Moguncij Siegriedowi III von Eppstein – Benedyktyni zostają wypędzeni

1301 Król Albrecht podbija Bensheim – Albrecht, syn Rudolfa Habsburga oblega Bensheim w czasie reńskiej wojny celnej przez niemal trzy tygodnie –po podbiciu miast zostaje częściowe zniszczone

1320 Książe i arcybiskup Moguncji Peter on Aspelt podwierza prawa miejskie Bensheim – najstarsza istniejąca dokumentacja dotycząca praw miejskich

1461 Bensheim zostaje oddane w zastaw Palatynatowi (Pfalz) - w sporze miedzy Dietherem von Isenburg i Adolfen von Nassau, ten pierwszy przekazuje Bergstraße Palatynatowi za równowartośc 100 tysiecy guldenów

1504 hrabia ziemski Wilhelm II von Hessen okupuje Bensheim i po 11 dniach zaprzestaje okapacji - Cesarz Maksymilian I oglasza wobec ówczesnego władcy ziemskiego, hrabiego Palatynatu, Filipa Szczodrego (Phillipp der Aufrichtige) banicję - Wilhelm II zmierza ze swoimi rycerzami na ziemie Palatynatu w celu wykonania nakazu banicji - liczne wsie i miasta zostają spalone

1555 wprowadzenie wyznania luterańskieqo - w kolejnych dzeisięcioleciach mieszkańcy Bensneirn musza wielokrotnie zmieniac reliqię za swoimi w.\adcami ziemskimi (tylko wiara luteranska lub reformatorska)

1623 Ksiąze i arcybiskup Moguncji Johann Schweikhard von Cronberq zmusza miasto pod ochroną wojsk hiszpansklch da uznania swojego zwierzchnictwa

1633 Bensheim oddaje cześć Ludwikowi Filipowi, który sprawuje kuretelę nad Palatynatem - pod ochroną wojsk szwedzkich

1644 Szwedzi, Francuzi i Bawarczycy w Bensheim - w listopadzie Francuzi i. Szwedzi są w mieście - 4 grudnia Bawarczycy wdzierają się do. miasta i urzadzają dotychczasowym okupantom okropna rzez

1650 wykup oddanej w zastaw w 1461 roku Bergstraße - Moguncja spłaca Palatynatowi pożyczone 100 tysiecy quldenów - Bensheim należy znów do Moguncji

1674 Francuzi w Bensheim - znlszczenle zamku Auerbach

1688 wojna o następstwo tronu w Palatynacie; w 1688 i w latach następnych obecność w Bensheim różnych wojsk sił uczestnkzących w wojnie

1689 pewien chory franeuski qenerał znajduje opiekę u Kapucynów, w wyniku tego Bensheim zostaje przez Francuzów oszczędzone: w roku 1693 miasto zostaje jednak spladrowane

1745 nowowybrany cesarz Franz I przejeżdża przez Bensheim - w czasie austriackiej wojny o następstwo tronu (1740-1748) oraz wojny siedemioletniej (1756-1763) przez Bensheim maszerują różne wojska sit uczestnlczących w wojnach wyrnuszając kontrybucje i zakwaterowanie

1792 pierwsze wprowadzenie wojsk w wojnie rewolucyjnej - pierwsza wojna koalicyjna

1802 Hesyjczycy wkraczają do Bensheim - przejecie zostaje potwierdzone aktem prawnym

1806 hrabstwo Hesja-Darmstadt staje się wielkim księstwem - hrabia Ludwig X tytułuje się odtad Wielkim Księciem Ludwikiem X ..

1848/1849 powstanie w Bensheirn, - dąźenia rewolucyjne kończą się - podobnie jak powstanie roku 1800 - niepowodzeniem

1902 Dr Ignac Frenay zostaje pierwszym zawodowym burmistrzem Bensheim

1919 z Wielkiego Księstwa powstaje panstwo Hesja (Volksstaat Hessen)

1938 zniszczenie przez Nazistow zbudowanej w 1892 roku Synagogi w Bensheim

1939 przyłączenie gmin Auerbach, Schönberg oraz Zell do Bensheim

1945 zniszczenia wojenne - wkroczenie wojsk amerykańskich

1960 pokrewieństwo z Beaune (Francja)

1971 przyłączenie gmin Langwaden i Schwanheim

1972 przyłączenie gmin Fehlheim, Gronau, Hochstädten oraz Wilmshausen

1976 festiwal Dzień Hesse: strefa dla pieszych, droga objazdowa,poprawa infrastruktury

1977 pokrewieństwo z Amersham (Anglii)

1987 pokrewieństwo z Mohacs (Węgry)

1989 pokrewieNstwo z Riva del Garda (Włochy)

1996 prokrewieństwo z Kłodzko (Polska)

2002 pokrewieństwo z Hostinné (Czechy)

 

Cele wycieczkowe

Heppenheim

Heppenheim (5 km na południe) jest miastem okręgowym okręgu Bergstraße. Historyczny rynek otaczają fachówki. Kościół Piotra i pawła, Dom der Bergstraße są warte zwiedzenia. Nad miastem stoi Starkenburg, zbudowany w 1055 przez klasztor lorch do obrony kraju.

 

 

 

Heidelberg

Heidelberg, jako miasto uniwersyteckie jest dla wielu obcokrajowców symbolem niemieckiej romantyki. Licząca około 140 tys mieszkańców mieścina w Bed Wuttenberg leży na Astritt neckarsa z Odenwaldu do Rheinebene.

Wysoko nad dachami starówki ze swoimi wąskimi uliczkami króluje zamek, z którego balkony rozciąga się wspaniały widok na starówkę i most karla Theodora. Wart obejrzenia jest rynek, uniwersytet i kurpfalzmuseum. W Heidelbergu można zamówić w polskim języku wycięszkę pod tytułem „śladami słynnych polaków”.

Piękny widok na Heidelberg jest na Philosophenweg po prawej stronie Neckara.

 

Fürstenlager

Fürstenlager został stworzony w 1790 roku przez hrabiów i książąt Hessen-Darmstadt jako letnia rezydencja. W dużym parku z egzotycznymi drzewami, powstało kilka budynków w formie idealnej wioseczki.

 

 

 

           

Zamek Auerbacher

Prawdopodobnie zamek Auerbach na wzgórzu Auer został utworzony przez hrabiego Katzenellenbogen w 1222. W 14  Wieku, zamek był jednym z najnowocześniejszych obiektów wbudowanych w tym czasie.  W 16  Wieku zamek tracił znaczenie i został ostatecznie opuszczony.  1888 została na dziedzińcu wzniesiona restauracja, a w 1990 roku, restauracja z panoramicznym widokiem.  Od 2007 roku wieża południowej jest otwarta dla zwiedzających.  Obecnie w zamku organizowana jest gastronomia rozrywkowa, z turniejami rycerskimi i średniowiecznymi zabawami. Na wałach zamku rośnie 300-letnia sosna.

W badaniu Radia Hesji Zamek Auerbach został wybrany jako najbardziej popularnych zabytków w Hesji.

 

Darmstadt

Dawna stolica Wielkiego Księstwa Hesji znajduje się około 20 kilometrów na północ.  W centrum miasta jest zamek (obecnie Uniwersytet i biblioteka). Z słynnej dzwonnicy słychać sławną grę na dzwonach,  Centrum jest w domu Luis placu z "Lui Long".  Mathildenhöhe jest niemieckim centrum Art Nouveau, wyróżniona jest tu rosyjska kaplica i wieża ślubna. Na Mathildenhöhe znajduje się Instytut polsko-niemiecki (który ma przenieść się do zamku w 2012 r.).

 

Frankfurt Frankfurt

Największe miasto w Hesji (660 000 mieszkańców) znajduje się około 50 kilometrów na północ. Stare miasto jest gospodarczym i handlowym centrum regionu.  Imponująca jest panorama dzielnicy finansowej z drapaczami chmur. Frankfurt jest także kulturowym centrum, z Old Opera House i wieloma muzeami. Dookoła Rzymian i kaisersdom znajdują się warte uwagi fachówki. Bardzo blisko znajduje się Dom Goethego i kolebka niemieckiej demokracji, Kościół św Pawła. .Kto jest miłośnikiem zieleni, znajdzie we Frankfurcie wiele parków publicznych. Wejściówkę trzeba kupić do zoo i ogrodu palmowego.

 

   

Skyline

 

Rhein-Main-Flughafen

Dla fanów technologii, lotnisko jest koniecznością.

Lorsch Lorschen

Około 5 km na zachód leży Lorsch, w środku hesyjskiego Ried.  Sala królewska dawnego opactwa benedyktynów jest dowodem karolińskiej architektury. Pokryta  panelami z czerwonych i białych cegieł jest pozostałością wielkiego klasztoru, powstałego w 764, w którym pochowano wielkich Karolingów.

 

 

 

Worms 

 2000 letni Worms, położony na lewym brzegu Renu w Nadrenii-Palatynacie jest jednym z najstarszych miast w Niemczech.  Miasto jest nierozerwalnie związane z ważniejszymi epizodami w Pieśni o Nibelungach.

Szczególnie interesujące są katedra świętego Piotra w Worms, cmentarz żydowski i dzielnica żydowska z synagogą.  Ale pomnik Lutra, który został zbanowany na Sejm zasługuje na wygląd.

 

 

Felsenmmeer

Morze skał nad Lautertal Reichenbach w Odenwald to skalisty krajobraz z czarnego kwarco-diorytu, który powstał w wyniku wietrzenia.Klify były wykorzystane już przez Rzymian, a później przez lokalnych kamieniarzy.

 

 

 

 

Michelstadt / Erbach

Zentrum des Odenwalds sind die Nachbarstädte Michelstadt und Erbach. Na rynku pod koniec Michelstadt jest gotycki ratusz o bliźniaczych wieżach (Jest to najczęściej fotografowany budynek w Niemczech) z roku 1484. Kościół i rynek są warte zwiedzenia. Dzielnicy Steinbach znajduje się Einhardsbasilika z 9 wieku.

Erbach jest centrum obróbki kości słoniowej (muzeum kości słoniowej). Warto zobaczyć zamek.

 

 

 

 

Slonce, Kwiaty, Wina

 

   

Beschreibungstext

 

Beschreibungstext

 

Wakacyjny szlak

Bergstraße

 

 

 

Beschreibungstext

 

Sens i natura rzeczy nie tkwią

Poza nią lecz w niej samej.

Herrmann Hesse

 

 

 

 

Piękrio i zróżnicowanie naszego krajobrazu jest prezentem, darem natury, a nie naszą zasługą. Zarówno nasze zamki, klasztory jak i domy z czarującym murem pruskim zbudowaliśmy opierając się na wiedzy i doświadczeniu naszych przodków, A wspaniałe wina są owocem niezwykle rzadko spotykanej harmonii człowieka z naturą,

 

co jest rezultatem wielowiekowej tradycji uprawy wina. Pozostaje nam tylko odkryc obfitość naszych złóż naturalnych i dbać o nie, aby słuzyły przyszłym pokoleniom dając im radość, a nam zadowolenie. Przjeżdżajcie więc, otwórzcie swoje dusze i dajcie porwać się tutejszej atmosferze. Serdecznie zapraszamy na wędrówke szlakiem Bergstraße.

 

Raj dla piechurów

 

Wspaniałe lasy mieszane i szlaki turystyczne- tak wygląda Alsbach,miejsce relaksu u stóp góry Melibokus. Ruina zamku Alsbach ze swoją ponad 1000- letnią przeszłością jest dia miłośników wedrówek atrakcyjnym punktem wyjściowym do zwiedzania okolicy. Turyśy mają szansę podziwiać splendor Bergstaße na dobrze oznakowanych szlakach, które wiodą aź do Heidelberg. Abywspiąć się na najwyższy szczyt w okolicy- Melibokus (517m n.p.m.) nie potrzeba sprzętu do wspinaczki górskiej, ale porządne buty przydadzą się tym, którzy rnają echote na coś więcej niż tylko pobieżną wizytę.

 

Od parkingu, rnijając mur zamku można dotrzeć do niezliczonych ścieżek prowadzących przez najciekawsze miejsca w okolicy. Szeroko rozpościerąjace się lasy i liczne punkty widokowe zaprowadzą niejednego dalej niż to sobie zaplanował.

Bez wątpienia największe wrażenie robiąą rośliny w okresie kwitnienia pokrywając barwnym dywanem wzgórza i równiny, Każdy kto ceni spokój i ciszę znajdzie tu swoją oazę.

 

Radosna uczta dia zmysłów

Podczas gdy Niemcy marzą jeszcze o wiośnie. natura hojnie powleka Bergstraße w soczystą zieleń, a z równin uśmiechają się pastelowe drzewa owocowe.

Do cieszących zmysły przeżyć należy niewątpliwie spacer przez winnice i sady owocowe, które są największą atrakcją 1 maja. Jeśli potrzebujecie mocniejszych wrażeń proponujemy degustacje naszych win i szarnpanów wzdłóż całej Bergstraße.

Strata montana - "droga górska"- Bergstraße- tak nazwali Rzymianie terytorium między Renem a Odenwaldem, który jest najmniejszym regionem w Niemczech, zajmującym się uprawą winorosli. Pola winne są podzielone na małe parcele, a ich

właściciele dbają o nie jak o klejnoty i chronią je z właściwą sobie zapoblegliwościa, aby później wyprodukować na bazie naturalnych składników wino najwyższej jakośi. Specyficzne, sLużące zdrowiu wina pokrzepiające ciało i ducha są domeną naszego regionu. Wybór jest bardzo obszerny- od win stolowych, przez regionalne na winach luksusowych skończvwszy. Mamy wszystko czego dusza i podniebienie zapraqną, ale niestety trzeba Iiczyć się z tym, że wszystko co dobre szybko sie kończy.

 

 

Hesja i Bergstrasse

 

 

 

Region znany z uprawy wina położony w sarnyrn środku Niemiec między Darmstadtem a Heidelbergiem

 

Beschreibungstext

Bergstraße

 

 

Stary szlak handlowy łączący Darmstadt i Heidelberg położonvy jest u stóp pasma

górskieqo Odenwald. Kiedyś używany przez Rzymian (jako Strata Montana), którzv korzystając z klimatu śródziernnornorskiego zakładali plantacje wina.

Charakterystyczną cechą klim Bergstraße jest: 10-stopniowa amplituda roczna , 1600 godzin słońca w roku i długi okreś wegetacji.

Pierwsze wzmianki o winiarzach z Bergstraße pojawiły się już w XVIIIw. Kiedy Chlodwig zbudował klasztor w Lorsch w 764r. i powierzył pobliskie winnice opiece mnichów.

Uprawa wina i zawód plantatora

Plantacje wina w reqiorue Bergstraße są uprawiane przez stosunkowo waźinych

plantatorów, nie wspominając już o 1000 rodzin, które nie zważając na trudy pracy fizycznej z entuzjazmem i przyjernnościa uprawiają wino jako hobby. Ponad 700 plantatorów wina należy do regionalnego stowarzyszenia winiarzy z siedzlbą w Heppenheim. Mimo ze rodziny zajmujqce sle profesjonalnie uprawq wina sa rzadkoscia, naleiy zaznaczyć, że wykorzystują one 1/3 powierzchni lokalnych plantacji.

Państwowa winnica regionu Bergstraße, (organizująca rokroczne aukcje wina w

październiku), kilka miejscowych winnic i renomowanych prywatnych przetwórni od wieków podtrzymuje tvpową dla tego regionu tradycyjną recepturę wytwarzania wina.

Łączna powierzchnia winnic:

450 ha, w dwóch okręgach trzech winnicach głównych

Roczny zbiór: 3- 4 milionow litrow,

Rodzaje winogron:

 

           

Riesling 50%

 

Müller-Thurgau 18%

 

Silvaner 8%

 

Pinot Gris 8%

(Grauburgunder - Ruländer)

 

           

Scheurebe 2%

 

Kerner 2%

 

Ehrenfelser 2 %

 

Pinot Blanc 2%

   

Gewürztraminer 1%

 

Chardonnay 1%

 

 

 

       

Pinot noir 2 %

(Blauer Spätburgunder)

 

Dornfelder 2 %

 

Lemberger  2 %

 

   

Saint Laurent 2%

 

Regent  2 %

 

 

 

 

 

 

 

 

Swięto wina

Bergstraße uwielbia świętować, a każdy kto tu przyjedzie świętuje razem z nami! Okazji do zabawy w towarzystwie przyjaciół nie brakuje: regularnie odbywają się festiwale wina na zamku, swięta ludowe, uroczystości kośielne i targi wina, a przy tym degustacje.

Ponlżej zamieszczamy listę najważniejszych imprez:

W weekend przed pierwszym majem na targach wina z regionu Bergstraße rnożna spróbować ponad 100 gatunków wina i szampana. Targi odbywają się rokrocznie w saHwidowiskowej miasta Bensheim.

Co roku I maja rnlodzi plantatorzy wina organizują Spacer Przez Winnice. Trasa rozpoczyna się w Zwingenberg, przechodzi przez Bensheim i kończy się w Heppenheim (20 km). Stoiska rozstawione wzdłóż trasy urnoźliwiaja uczestnikom spróbowanie win wyprodukowanych przez regionalne winnice.

 

Swięto wina w Bensheim

Zaczyna się w pierwszy weekend września i trwa przez 9 dni. Pierwsze święto wina („Winzerfest") odbyło się w 1929r. Wioska winiarzy zbudowana specjalnie na tę okazję na starym placu targowym przyciąga co roku tysiące turystów i jest niewątpliwym hitem sezonu. Pokaz sztucznych ogni przewidziany na drugą sobote święta jest jedną z wielu atrakcji. W 2011 święto odbywa się 3-11. IX. 2011r.

 

 

   

Auf dem Weg zum Marktplatz

 

Eröffnung des Fests

Swieto wina w Zwingenberg

odbywa się podczas tutejszych zielonych świątek (Pfingsten). Przy tej okazji goście mogą spróbować róznorodnych win z regionu Bergstraße

 

 

 

 

 

Swięto wina w Heppenheim

 rozpoczyna slę z końcern czerwca, biesiadnicy piją, tańczą i śpiewają przez 9 dni w starych włościach biskupa Mainz.

 

 

 

 

Dalsze informacje rnożna uzyskać w informacji turystycznej:

Tourist Information

Hauptstraße 39

64252 Bensheim

Tel. 0049 (0)6251 58263-14, Fax. -31

e-mail: touristinfo@bensheim.de

www.bensheim.de